Hudson Manhattan Rye, New York’ta bulunan Hudson damıtımevinin, içeriğinde %100 çavdar kullanarak, İskoç tipi geleneksel bakır imbiklerde damıttığı ve 4 yıldan biraz daha az bir süre meşe fıçılarda dinlendirdiği ekspresyonu. 

Hudson, 1900’lü yıllarda Amerika’da yaşanan içki yasağı dönemi (Prohibition) sonrasında New York’ta açılan ilk damıtımevi olma özelliğini taşıyor.

Hudson Manhattan Rye (Amerikan Çavdar Viskisi, 46% abv)

Burun: İlk koklama ile vişne, tarçın ve meşe notalarını çok baskın bir şekilde hissettiriyor. Hemen arkasından yoğun meşe ve karamel ve akçaağaç şurubu aldım. Aromatik ve güçlü.

Damak: Oldukça baharatlı ve biberli bir yapıda. Burunda olduğu gibi tarçın ve meşe çok belirgin. Hafif kahve çekirdeği veya tütün olarak adlandırabileceğim kavruk aromalar.

Bitiş: Kısa-orta uzunlukta, tarçın, yoğun meşe ve karabiber.

Genel Yorum: Hudson Maple Cask Rye, tarçın ve meşe notalarının baskın olduğu aromatik bir ekspresyon. Özellikle damaktaki yoğun baharatlı ve biberli tatlar tatmin edici. Fakat, burunda başta aldığım meyvemsi tatların hemen kaybolmamasını ve bitişte damakta biraz daha uzun kalmasını dilerdim.

Hudson Manhattan Rye’ı ilk kez Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Kuzey’in Gizli Hazinesi, Çavdar Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda Hudson’a ek olarak, Sazerac Rye, Roknar Rye ve RittenHouse Rye gibi başarılı çavdar örnekleri tatmıştık.

Bu yazı ilginizi çektiyse; tüm Amerikan viskileri tadım notlarıma göz atabilirsiniz.

280219

Hudson Manhattan Rye
Tarçın ve meşe notalarının baskın olduğu aromatik, baharatlı bir çavdar viskisi.
Burun82%
Damak82%
Bitiş80%
Genel81%
81%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
84%

Leave a Reply

Your email address will not be published.