6-8 ekimde katıldığım Stockholm Bira ve Viski festivalinde birçok viski deneme fırsatım oldu. Festival alanına girer girmez karşıma çıkan ilk stand Tullamore D.E.W standı oldu.

Erken saatlerde kalabalık başlamadan gittiğim için İrlanda viskileri hakkında merak ettiğim tüm sorularımı sorabildim ve markanın tüm ekspresyonları hakkında bilgi aldım. Buna ek olarak ufak çapta bir de dikey tadım yaptım.

Dikey tadımda markanın 3 farklı ekspresyonunu denedim. Tullamore D.E.W Special Reserve, Tullamore D.E.W 12 yıllık ve NAS (yıl belirtilmemiş) kategorisinde Tullamore D.E.W Phonenix.

Her bir ekspresyon için tadım notlarım şu şekilde:


Tullamore D.E.W (40% abv)

Burun: Meyvemsi, karamel, neredeyse bir şekerleme gibi.

Damak: Baharat, tarçın, vanilya ve bal. Damakta oldukça keskin.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharat, ceviz ve karamel.

Tullamore D.E.W 12 (40% abv)

Burun: Meyvemsi, bal, çilek, kremamsı.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da kremamsı. Meyvemsi notalar, bal ve baharat.

Bitiş: Orta bir bitiş, meyvemsi aromalara ek biraz fındık ve meşe.

Tullamore D.E.W Phoenix (55% abv)

Burun: Karamel, vanilya ve meşe. Odunsu notalara az da olsa çiçeksi notalar eşlik ediyor. Yüksek alkol seviyesi burunda hissediliyor.

Damak: Şekerli notalar baskın, çikolata, elma ve bal. Keskin bir yapıda.

Bitiş: Orta uzunlukta. Alkolün keskinliği bitişte de hakim. Kuru meyveler, bekledikçe meşe ve vanilya notaları yükseliyor.


Özetle;

Markanın 3 ekspresyonu arasında en çok beğendiğim Tullamore D.E.W Phoenix oldu. Bunun en büyük nedeni meyvemsi notalarla beraber meşe ve odunsu aromaların da dengeli şekilde öne çıkması. Tabii bu yorumu tamamen kişisel zevklerime göre yapıyorum. Phoenix’in, Special Reserve ve 12 yıllığına göre daha az meyvemsi bir viski olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle meyvemsi aromaları tercih eden bir viski sever Special Reserve ya da 12 yıllık ekspresyonları da tercih edebilir.

Phoenix için tek olumsuz yorumum alkolün etkisini burundan bitişe kadar yoğun şekilde hissetmek oldu, bu nedenle birkaç damla su ile içimi daha keyifli olabilir.

Sláinte!

Bir Yorum Yazın