James Bond

İngiliz ajan James Bond tartışmasız sinema tarihinin en havalı karakterlerinden biri. Kullandığı arabalar, giydiği son moda kıyafetler ve hep yanında olan lüks aksesuarlar ile Bond her filminde klas bir görüntüye sahip.

James Bond’un asıl içkisi Vodka Martini olsa da zaman zaman viski içtiğini de görüyoruz. 007 son olarak Skyfall ve Spectre filmlerinde Macallan‘ın 10, 18 ve 50 yıllık ekspresyonlarını içiyor.

Skyfall’daki bu sahnede içilen 50 yıllık Macallan’ın film piyasaya çıktıktan sonra bir açık arttırmada üzerinde Daniel Craig, Javier Bardem ve Bérénice Marlohe imzasının da olduğu hali ile 9635£ karşılığında satıldığını da belirtelim.


Don Draper (Mad Men)

Mad Men, televizyon ve sinema tarihinde en çok viski içilen şovlarından biri olabilir. Diziyi 1960’ların New York’unda geçen ve reklam sektörünün altın çağının anlatan bir drama olarak özetleyebiliriz. Dizide ana karakter Don Draper’ın devamlı viski tükettiğini görüyoruz. Don Draper’ın içtiği viskiler listesinde Glenlivet, Chivas, J&B ve Cutty Sark gibi birçok marka bulunuyor.

Dizinin diğer karakterleri de Don Draper’a genellikle eşlik ettiğini de düşünürsek (özellikle Roger Sterling), neredeyse her bölümde viski dolu sahneler görüyoruz.

Mad Men’de Joan Harris karakterini canlandıran Christina Hendricks’in Johnnie Walker‘ın marka elçisi olduğunu da belirtelim.


Harvey Specter (Suits)

Suits, New York’un en iyi avukatlarından biri olan Harvey Specter ve dahi yardımcısı Mike Ross’un heyecanlı ve bir o kadar da stresli maceralarını anlatan bir drama.

Harvey Specter her ne kadar  7/24 çalışıyor ve devamlı patlak veren hukuki krizler ile uğraşıyor olsa da hiç bir zaman zevklerinden vazgeçmiyor. Bu zevkler arasında binlerce dolarlık takım elbiseler, klasik arabalar ve tabii ki kaliteli viskiler bulunuyor.

Dizide Harvey’in favori viskisi tam da ondan bekleneceği gibi viskilerin Rolls Royce’u Macallan… Harvey’in, ofisinde de sürekli kristal karafından kendisine ve misafirlerine viski servisi yaptığını görüyoruz.


Enoch ‘Nucky’ Thompson (Boardwalk Empire)

Boardwalk Empire, bizi 1920’li yılların Amerika’sına, içki tüketiminin ve dağıtımının yasak olduğu senelere götürüyor. Gangsterler ve politikacıların suç dolu dünyasını anlatan dramada viski de başlı başına bir karakter diyebiliriz…

Dizide neredeyse tüm karakterlerin viski yudumladığı bir sahne bulunuyor. Fakat bu karakterler arasında en öne çıkan isim hiç tartışmasız Steve Buscemi‘nin canlandırdığı Nucky Thompson karakteri…

Bu kadar viski içilmesine rağmen dönemdeki alkol yasağı sebebiyle tüm damıtım evleri kapalı olduğu için dizide belli bir markada viski görmek mümkün olmuyor.


Ron Swanson (Parks and Recreation)

Ron Swanson denilince akla tek bir viski geliyor, Lagavulin! Çünkü Ron Swanson tam bir Lagavulin aşığı…

Parks and Recreation’da Swanson karakterinin Lagavulin içtiği onlarca sahne yer alıyor. Swanson’ın bu isli viskiye tutkusu o kadar fazla ki, bu iş dizinin bir bölümünde Swanson’ın Lagavulin damıtım evinin %51 hissesini satın almasına kadar gidiyor…

Ron Swanson’ı Amerikalı oyuncu Nick Offerman canlandırıyor. Offerman bu karakteri ile Lagavulin’in de dikkati çekti ve markanın reklam kampanyalarında yer aldı. Bu reklamların en meşhuru tam 1 saat süren ve Ron Swanson’un hiçbir şey yapmadan oturup Lagavulin içtiği reklam… Aynı konseptli reklamın bir de 45 dakikalık versiyonu bulunuyor.

Reklamın hikayesi ve detayları için daha önce bu konuda yazdığım yazıya göz atabilirsiniz.


Bob Harris (Lost in Translation)

Godfather’ın yönetmeni Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın yönetmenliğini yaptığı Lost in Translation, kariyerinin sonlarında olan amerikalı aktör Bob Harris’in (Bill Murray) Japonya macerasını anlatıyor.

Credit: Everett Collection

Lost in translation, Japon viskisinin Amerika’daki popülaritesinin artmasındaki rolü tartışmasız çok büyük. Filmde Bob Harris, Suntory reklamı için kamera karşısına geçiyor ve ünlü “Make it Suntory time” repliği de burada çıkıyor.

Aşağıdaki sahnede yönetmenin devamlı söylenmesini, tercümanın inanılmaz kötü derecede tercümesini ve Bob Harris’in olanlara hiçbir anlam veremediğini görüyoruz, kesinlikle filmin en iyi sahnelerinden biri…


Bu yazı ilginizi çektiyse,

“Dizi ve Filmlerdeki Kurgu Viski Markaları” yazıma göz atabilirsiniz.

Viski tutkunları için film önerileri…

2 Responses

 1. Aykut Ayaydın

  Merhaba,
  Klasikleşmiş karakterler ile güzel bir liste olmuş. Bence bu listeye Westworld dizindeki karizmatik siyah giyen adam karakteriyle Ed Harris’te eklenmeli. Bir barda Macallan sipariş etmesinden dolayıda o marka ile eşleştirilebilir.
  Teşekkürler …

  Reply
  • & Viski

   Yorum ve öneri için teşekkürler! 🙂 Bence de Ed Harris güzel olurmuş… Onun gibi ekleyebileceğimiz birkaç karakter daha var. Örneğin, Thomas Shelby! Belki bir liste daha yapılabilir. 🙂

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.