Ürün yerleştirme, farklı sektörlerden birçok markanın tercih ettiği bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama yöntemini kısaca, markanın belli ürünlerini  bir film ya da dizinin doğal akışı sırasında izleyiciye göstermesi olarak özetleyebiliriz. Ülkemizde de son yıllarda sıkça rastladığımız bu yöntem ile hedef kitleye ürünlerin doğal kullanımlarını göstermek amaçlanır.

Ürün yerleştirmenin en bilinen örnekleri:

Cast Away – Fedex, Back to the Future – Nike, Matrix – Nokia, James Bond – Aston Martin ve Top Gun – Ray Ban.

[metaslider id=”4184″]

Özellikle son yıllarda birçok viski markasının da belli dizi ve filmlere ürünlerini yerleştirerek tanıtım yaptığını görüyoruz.

Kingsman ve Glendronach, Skyfall ve Macallan, Peaky Blinders ve Bushmills, Blade Runner ve Johnnie Walker, Parks and Recreation ve Lagavulin aklıma gelen birkaç örnek…

[metaslider id=”4207″]

Dünyaca ünlü viski markalarına ek olarak, hiç bilinmeyen viski markalarını da dizi ve filmlerde görmek mümkün.

Örnek vermek gerekirse;

Glencallan, Glengoolie, Balmoor, Glen McKenna, Clyburn, McCleary, Glen Dochart, GlenKnolls, MacCutcheon, Stafford TwinWood…

Eğer bu markaları hiç duymadıysanız, sakın hemen viski bilginizi sorgulamaya başlamayın, bilmemeniz oldukça normal. Çünkü bu markalar sadece dizi ve filmler için yaratılmış gerçekte satışı olmayan, kurgu viski markaları!

Kurgu viskiler, film/dizilerin sanat ekipleri tarafından detaylı bir çalışma sonucu ortaya çıkıyor. Viskilerin şişelerine dikkatlice bakarsanız, viskinin ülkesi, bölgesi ve yılı gibi detayların bile olduğunu görebilirsiniz. Buna bir de markaların isim ve şişelerinin gerçek markalara olan benzerliğini de katarsanız, bu viskilerin kurgu olduklarını fark etmek gerçekten zor.

[metaslider id=”4248″]

“Peki gerçek markalar yerine neden kurgu markalar kullanılıyor?” diye merak ediyorsanız, buna sebep olarak, yapımcıların markalara verilecek telif hakkı ücretinden ve bu anlaşma sürecinden kaçınmak istemesi veya yönetmenlerin eserlerinin herhangi bir marka ile anılmak istememesini gösterebiliriz.

Bir viski meraklısı olarak, bundan sonra izleyeceğiniz dizi ve filmlerde içilen viskilere biraz daha dikkat etmenizi öneririm. Karşınıza çıkacak kurgu markalar sizi şaşırtabilir…

Bu yazı ilginizi çektiyse,

“Viski ile Özdeşleşen Karakterler” yazıma göz atabilirsiniz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.