Amerika’nın Kentucky eyaletinde Kentucky Distillers (eski adıyla Willett Distilling Company) tarafından üretilen Willett Family Estate Bottled Straight Rye, 3 yıl beyaz meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra %54.1 gibi bir alkol derecesiyle fıçı sertliğinde (cask strength) şişeleniyor.

Willett Family Estate Bottled Straight Rye (Amerika, Çavdar Viski, 54.1% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte bana yumuşatıcı kokusunu hatırlattı. Yeni yıkanmış çamaşır kokusu da diyebilirim. Çiçeksi notalar çok belirgin. Bu notaları vanilya, karamel ve meşe takip ediyor. %54,1 derecelik alkol derecesini hiç hissettirmemesi beni çok şaşırttı.

Damak: Burunda aldığım çiçeksi aromalar damakta da mevcut. Kırmızı meyve, vanilya ve meşe notalarına tatlı baharatlar ve çok hafif de karabiber eşlik ediyor. Kremamsı ve aromatik. Fıçı sertliğini çok olmasa da hissettiriyor, fakat buna rağmen yumuşak içimli.

Bitiş: Orta ile uzun arası, baharatlı ve odunsu bir bitiş.

Genel Yorum: Willett Family Estate Bottled Straight Rye beni şaşırtan bir ekspresyon oldu. %54,1 gibi yüksek bir alkol oranına sahip olmasına rağmen yumuşak ve yormayan bir karaktere sahip (özellikle burunda). Kısaca, çiçeksi notaların meşe ve baharatlı tatlar ile uyumu diyebilirim.

Bu ekspresyonu ilk kez Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Kuzey’in Gizli Hazinesi, Çavdar Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda Willett’a ek olarak, Hudson Manhattan Rye ve Sazerac Rye gibi başarılı çavdar örnekleri tatmıştık.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileri tadım notlarım…

Çavdar (Rye) viski tadım notlarım…

280219

Willett Family Estate Bottled Straight Rye
Kısaca, çiçeksi notaların meşe ve baharatlı tatlar ile uyumu diyebilirim.
Burun84%
Damak86%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
86%

Leave a Reply

Your email address will not be published.