Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon, Amerika’nın en eski damıtımevlerinden biri olan Buffalo Trace‘in 1999 yılında çıkarmış olduğu bir ekspresyon.

En az 8 yıllık bir olgunlaşma süresine sahip olduğu söylenen Buffalo Trace, %45 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Aslında Buffalo Trace’i yaklaşık 1 sene önce almıştım. Fakat ben bazı şişelerin, viskinin ruhuna uygun bir şekilde doğru zamanda ve doğru yerde açılması gerektiğine inanırım. Bu nedenle 1 sene boyunca elim bir türlü bu şişeye gitmedi.

Ta ki geçtiğimiz hafta Darlık Baraj Gölünde yaptığım kampa kadar… Serin bir hava, müthiş güzellikte bir doğa ve Country müziği… Bu güzel şişeyi açmak için daha iyi bir yer ve zaman olamazdı…

Tüm Amerikan viskileri tadım notları için…

Bourbon ve Tennessee viskileri hakkında detaylı bilgi için…


Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon (Bourbon, 45% abv)

Burun: Vanilya, bal, karamel, mobilya cilası ve akçaağaç şurubu ilk aldığım kokular. Bunlara malt, esmer şeker ve tarçın eşlik ediyor. Çok zengin bir koku profili olduğunu söyleyebilirim.

Damak: Karabiber, bitter ve likör aromaları ön planda. Bu aromaları karamel, bal, kuru üzüm ve akçaağaç şurubu takip ediyor. Odunsu aromalar burunda olduğu gibi damakta da etkili. 

Bitiş: Orta uzunlukta. Odunsu, baharatlı ve hafif tatlı bir bitiş.

Genel Yorum: Zengin koku profili, lezzetli odunsu aromaları ve tatmin edici bitişi ile Buffalo Trace’i çok beğendiğimi söyleyebilirim. Yoğun karakterli fakat kolay içimli bir bourbon. Buna ek olarak, fiyat-performans olarak da oldukça iyi bir seviyede.

Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon
Zengin koku profili, lezzetli odunsu aromalar ve tatmin edici bitiş. Yoğun karakterli fakat kolay içimli bir bourbon.
Burun86%
Damak86%
Bitiş84%
Genel86%
86%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (8 Votes)
87%

Bir Yorum Yazın