Scallywag The Chocolate Edition, İskoçya’nın en önemli bağımsız şişeleyicilerinden Douglas Laing’in limitli sayıda piyasaya sunduğu özel şişelemesi. Tüm Scallywag şişelerinde olduğu gibi Speyside bölgesinde bulunan Macallan, Glenrothes ve Mortlach gibi damıtım evlerinden malt viskilerin harmanlamasıyla elde edilen bu ekspresyonun en önemli özelliği, harmanı oluşturan viskilerin Sherry fıçılarda olgunlaştırılmış olması.

Sadece 3500 adet piyasaya sürülen Scallywag The Chocolate Edition 48% alkol derecesiyle şişeleniyor. (Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı £57.50)

Scallywag The Chocolate Edition (Blended Malt, 48% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte şeri etkisi hissediyoruz. Adının hakkını fazlasıyla veren yoğun çikolata, kahve ve karamel kokularına kırmızı meyveler, bal, kızarmış ekmek ve hafif karabiber eşlik ediyor. Yıllanmış Venezuella romlarını anımsatıyor. Dolgun ve aromatik.

Damak: Kırmızı meyve karakteri damakta biraz daha belirgin. Kırmızı meyve, karamel, bitter çikolata ve esmer şeker tatlarına tarçın, karabiber, fıstık ve kahve eşlik ediyor. Oldukça zarif, tatlı ve hafif baharatlı.

Bitiş: Kahve, karamel ve hafif karabiber ile orta uzunlukta bir bitiş.

Scallywag The Chocolate Edition, şeri etkili viski sevenleri fazlasıyla tatmin edecek bir şişe olmuş. Rum ve çikolata seven biri olarak özellikle burunda çok keyifli buldum ve tekrar tekrar kokladım diyebilirim. Damakta oldukça tatlı olmasına rağmen baharatlı yapısı sayesinde dolgun ve kalıcı. £57.50 etiketiyle fiyat-performans olarak da oldukça başarılı.

26072022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Şeri fıçılar ve olgunlaşmaya dair yazıma buradan göz atabilirsiniz…

Scallywag The Chocolate Edition
Burun84%
Damak84%
Bitiş84%
84%Overall Score

2 Responses

  1. Fatih Kaptanoğlu

    Sınırlı üretim olması bizim Türkiyede tatma şansımızı yokediyor halbuki bir sherry sever olarak tadım notlarınız çok cezbetti

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.