Viski ve kahve zengin bir kültüre ve kompleks tatlara sahip, meraklıları tarafından tutkuyla sevilen içeceklerdir. Özellikle son yıllarda, hem kahve hem de viski dünyasında her geçen gün farklı gelişmeler görmeye başladık.

Kahve sektöründe giderek artan butik kahve dükkanları, farklı demleme metotları, bilinçlenen ve farklı deneyimler arayan tüketiciler, “specialty/özel yapım” kahvelere artan talep gibi faktörler bu gelişmelerden sadece birkaçı.

Aynı şekilde viski dünyasında da farklı fıçı ve tahıl kullanımları, NAS (yıl belirtilmemiş) viskiler artışı, farklı ülkelerin yarışa dahil olması gibi yenilikler de bu sektörü şekillendiren gelişmeler arasında.

Viski ve kahve sektörleri birbirinden bağımsız gelişirken özellikle son yıllarda bu iki zengin içeceğin yollarının kesiştiğini de görebiliyoruz.

Hatırlayacağınız gibi Tenessee’li viski markası Jack Daniel’s da yakın bir zamanda klasik ekspresyonları olan Old No.7 eklenerek kavrulmuş kahve çekirdekleri çıkardığını duyurmuştu (bu konu hakkındaki yazım için).

Kahve ve viski severleri heyecanlandıracak bir haber de Amerikalı kahve dükkanı zinciri Starbucks‘dan geldi.

Starbucks Seattle’daki Roastery dükkanında viski fıçılarında bekletilmiş kahve çekirdekleri satışa çıkaracağını duyurdu.

Kahvelerin yapımı için Sulawesi (Endonezya 4 büyük adasından biri) çekirdekleri yeni boşaltılmış viski fıçılarında birkaç hafta boyunca bekletiliyor. Fıçılar Washington’da bulunan yerel bir damıtım firması olan Woodinville Whiskey, Co.‘dan temin ediliyor.

Fıçı içerisindeki çekirdeklerin tamamının fıçı ile temasının sağlanıp, maksimum aromayı alması için çekirdeklerin yerleri düzenli olarak değiştiriliyor.

Viski fıçılarında bekletilmiş çekirdekler 2 farklı şekilde müşterilere sunulacak.

  • Barrel-aged Con Crema: Viski fıçılarında bekletilmiş çekirdekler ile yapılmış kahve vanilya şurubunun üzerine dökülüyor ve üzerinde soğuk Con krema köpüğü ile servis ediliyor.
  • Barrel-aged Cold Brew: Soğuk olarak damıtılmış kahve ile viski fıçılarından gelen vanilya ve karamel aromalarını yoğun bir şekilde alabilirsiniz.

Ne yazık ki bu kahveleri sadece Seattle‘da bulunan özel bir Starbucks mağazasında bulabilirsiniz. Fakat artık birçok trendin diğer ülkelere de kısa sürede yayıldığını düşünürsek, önümüzdeki yıllarda ülkemizde de bu kahveleri içmek pek de hayal olmayabilir…

Leave a Reply

Your email address will not be published.