St. Patrick Günü (Aziz Patrick Günü), İrlanda kültüründe önemli bir yeri olup her yıl mart ayının 17’sinde İrlanda ve Kuzey İrlanda başta olmak üzere birçok ülkede kutlanan özel bir gündür.

İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olan Patrick’in (385-461) anıldığı bu özel gün, bu güne özel kostümler, şarkılar, geçitler, konserler, çeşitli etkinlikler ile kutlanır.

İrlanda viskisi denince ilk akla gelen markalardan biri olan Jameson da bu özel günü kutlayanlar arasında yer alıyor.

Jameson’ın her sene St. Patrick Gününe özel şişe çıkarmak gibi bir geleneği bulunuyor. Bu şişeler markanın seçtiği bir sanatçı tarafından tasarlanıp ve sınırlı sayıda piyasaya sürülüyor. Seçilen sanatçı İrlanda ve Jameson kültürünü kendi sanatsal kimliğine göre yorumlayarak bunu şişe tasarımına yansıtmaya çalışıyor.

Bu seneki St. Patrick Gününe özel Jameson şişelerini tasarlaması için seçilen sanatçı Steve McCarthy.

Dublin asıllı sanatçının müthiş tasarımına ilham veren ilginç bir hikaye bulunuyor.

“Sine Metu” yani “Korkusuz/Korkusuzca”, 1780 yılında kurulan Jameson’ın bu yıldan beri gururla taşıdığı ve markanın tarihinde önemli yeri olan bir motto.

Steve McCarthy de tasarımında markanın bu mottosu ile benzer anlam içeren bir İrlanda deyişini baz almış: “Chance your arm”.

Bu deyişin tam bir Türkçe karşılığı bulunmuyor fakat anlamı kısaca şu şekilde açıklanabilir: “Chance your arm” belli bir hedefe ulaşmak için risk almak, bir hedef doğrultusunda cesurca hamle yapmak…

“Chance your arm” deyişinin hikayesi 1492 yılının İrlanda’sında klanlar arası bir kavga ile başlar.

Kavga Dublin’deki St. Patrick’s Katedralinde geçer. Kavgada yer alan klanlardan biri katedralin içinde yer alırken diğeri ise dışarıdadır, aralarında ise büyük tahta bir kapı vardır. Karşı klan ile sürekli kavga halinde olmaktan sıkılan ve barış yapmak isteyen Gearóid Fitzgerald, adamlarından kapıya bir delik açmasını ister. Fitzgerald karşı klanın liderinin elini sıkıp kavgayı bitirmek umuduyla açılan delikten elini sokar. Karşıdaki lider de kavgalardan sıkılmış olacak ki Fitzgerald’ın elini kesmektense barış jestine olumlu karşılık verir ve o da elini uzatır.

Böylece bir el sıkışması ile klanlar arası kavga sona ermiş olur. O günden bu yana da “Chance your arm” önce Dublin’de, sonrasında ise tüm İrlanda’da kullanılan bir deyiş olur.

Dublin’li sanatçı Steve McCarthy, Jameson’ın St. Patrick Gününe özel tasarladığı şişede bu hikayeyi tekrar hayata geçiriyor. Tasarımda hikayeyi sembolize eden el sıkışmasını ve hikayenin geçtiği St Patrick’ Katedralini görebiliyoruz. Arka planda ise Ha’penny Köprüsü, Liffey nehri ve Smithfield Kulesi gibi İrlanda’nın önemli anıtlarının tasvirleri yer alıyor.

Steve McCarthy, hem Jameson markasının tarihinde önemli yeri olan, hem de tasarımının çıkış noktası olan “Sine Metu” mottosunu da ellerin üzerinde dövme şeklinde konumlandırmış.

Sanatçı kendi hikayesini ise şişenin üst kısmında stüdyosunun camından görünen manzarayı resmederek kısaca anlatmış.

Bu seneki St. Patrick Gününe özel Jameson şişelerinde geçtiğimiz senelerden farklı olarak bir de yeni bir teknoloji bulunuyor: NFC (Near-field communication – yakın alan iletişimi).

Şişenin üst kısmına yerleştirilen NFC teknolojisi ile Jameson severler marka ile alakalı değişik içeriklere erişebilecek ve yarışmalara katılabilecek. Tabii bunun için NFC destekli bir android telefona ihtiyaçları olacak. Iphone kullanıcılarının ise aynı içerikler için şişe üzerindeki etikette bulunan linke göz atmaları yeterli olacak.

St. Patrick Gününe özel Jameson şişeler birçok ülkede sınırlı sayıda satışa sunulacakken, NFC destekli olanlar sadece İrlandalı viski severler için piyasaya sürülecek.

Peki St. Patrick Günü’nü nasıl kutlayabilirsiniz?

St. Patrick Günü, İrlanda ve Kuzey İrlanda başta olmak üzere birçok ülkede geçitler, konserler, havai fişekleri, özel kostümler ve her yeri yeşil renk ile donatılarak kutlanıyor.

Ülkemizde bu şekilde kutlamalar bulunmuyor fakat eğer siz de St. Patrick gününü kutlamak istiyorsanız, güzel bir İrlanda viskisi alıp dostlarınızla beraber içerek bu günün tadını çıkarabilirsiniz…

St. Patrick Gününüz şimdiden kutlu olsun.

Sláinte!

2 Responses

 1. Büşra Akkuş

  Şişenin tasarımı ve hikayesi çok etkileyici çok güzel!
  Bu okuduklarım yüzünden İrlanda merakım sürekli artıyor. :’)

  Reply
  • & Viski

   İrlanda son yıllarda viski sektörüne yaptığı yatırımlar ile de oldukça dikkat çekiyor. Bu şekilde giderlerse İskoçları yakalamaları pek uzak değil 🙂

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.