Baştan belirtmeliyim ki, bir viskiyi mutlaka doğru zamanda içmek gibi bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum. Damak tadınıza veya modunuza bağlı olarak herhangi bir viskiyi dilediğiniz zaman içebilirsiniz. Fakat bazı viskileri belli zamanlarda içmenin viski keyfini daha da arttırdığını düşünüyorum…

Örnek vermek gerekirse, ben kışın genellikle Islay viskilerini, bahar ayları şeri etkili viskileri ve yaz aylarında ise daha çok yumuşak karakterli viskileri tercih ediyorum. Bu yazıda, sıcak havalara çok yakıştırdığım ve keyifle içtiğim “Yaz Viskileri”nden birkaç örneği paylaşacağım.


Malt Viskiler

Malt viskiler genellikle kompleks ve yoğun karakterleri ile bilinir. Fakat bazı malt viskiler var ki, yoğun karakterlerine rağmen oldukça kolay içimli ve dengelidirler. Bu viskiler, sıcak havalarda sizi yormaz ve damakta yumuşak zarif bir aroma bırakırlar.

Aberfeldy 12

Yoğun meyvemsi karakteri, kolay içimi ve ferah aromaları ile Aberfeldy 12, yaz ayları için oldukça uygun bir malt. Aberfeldy 12 çok hafif turba aromaları da barındırıyor. Genelde turba aromaları viskiye yorucu yoğun bir karakter kazandırır, fakat bu ekspresyonda bu aromalar karşımıza füme lezzetler olarak çıkıyor ve meyvemsi karakteri çok güzel tamamlıyor. (Detaylı tadım notları…)


Glenfiddich 15

En sevdiğim Glenfiddich ekspresyonlarından biri olan Glenfiddich 15, zengin meyvemsi aromaları ve taze yapısı ile tam bir yaz maltı. Solera yöntemi ile üretilmiş olmasının ve 3 farklı fıçıda olgunlaşmanın verdiği bir ekstra bir zenginliğe sahip olan Glenfiddich 15, dengeli, kremamsı ve kolay içimli bir malt. (Detaylı tadım notları…)


Macallan Fine Oak 15

Macallan Fine Oak 15, yaz maltı deyince benim ilk aklıma gelen viskilerden biri… Oldukça yoğun bir karaktere sahip ama sıcak havalarda yormayacak kadar da yumuşak içimli! Yaz aylarında da malt viskiden vazgeçemem diyenler için iyi bir tercih olabilir. (Detaylı tadım notları…)


Glenmorangie Original

İskoçya’da en çok satan single maltlardan biri olan Glenmorangie Original, oldukça yumuşak ve meyvemsi viski. Kısa bitişi ve diğer Glenmorangie ekspresyonları kadar kompleks olmayışı olumsuz yanları olsa da, sıcak havalar için değerlendiğimizde bunlar olumsuzluklar pozitif özellikler olarak öne çıkıyor. (Detaylı tadım notları…)


Harman Viskiler

Malt ve tahıl viskilerin karışımından oluşan harman viskiler, genel olarak malt viskilere kıyasla daha hafif ve yumuşak karakterlere sahiptirler.

Piyasada en az maltlar kadar kompleks harmanlar bulunsa da, birçok harman geniş kitlelerin damak tadına uyması amacıyla üretildiği için malt viskiler kadar keskin tatlara sahip olmazlar. Damağınızı yormayacak hafif ama zengin harmanlar, sıcak aylar için uygun birer seçim olacaktır.


Johnnie Walker Gold Label

Merkezinde Clynelish maltını barındıran Johnnie Walker Gold Label, bal, şeftali ve vanilya aromalarının öne çıktığı bir ekspresyon. Burundaki floral yapısı ve damakta sunduğu ipeksi içim ile Gold Label, sek içime olduğu kadar buzlu içime de yakıştırdığım ekspresyon. (Detaylı tadım notları)


Islay Mist Deluxe Blended

Eğer havanın sıcak olması isli viski içme isteğinize engel olmuyorsa, Islay Mist Deluxe Blended sizin için uygun bir tercih olabilir. Tam bir Speyside ve Islay karışımı olan Islay Mist, hem isli aromalar arayanları, hem de kremamsı yumuşak bir içim isteyenleri tatmin edecek ekspresyon. (Detaylı tadım notları…)


Dewar’s 15

Merkezinde Aberfeldy‘i barındıran Dewar’s 15, kolay içimli ve zarif karakteri ile yaz aylarında hafif ama zengin bir viski arayanlar için iyi bir seçim olabilir. (Detaylı tadım notları…)


Amerikan ve İrlanda Viskileri

Birçok viski tutkunu için belki de yaza en uygun viskiler Amerikan ve İrlanda viskileridir. Her ne kadar iki ülkenin de sek içilmesi gerektiğini düşündüğüm yoğun ve zengin viskileri bulunsa da (Redbreast, Green Spot, Teeling Small Batch, Jameson Caskmates, Jack Daniel’s Single Barrel, Buffalo Trace gibi), genel olarak en çok göz önünde olan markalar ve ekspresyonların profilleri buzlu ya da soğuk içime oldukça uygun.

Jack Daniel’s Old No.7

Jack Daniel’s markasının standart ekspresyonu, buzlu viski denince akla ilk gelen viskilerden biri olabilir. Vanilya, akçaağaç şurubu ve karamel gibi tatlı notalar ve onlara eşlik eden yanıksı aromaları soğuk veya buzlu içime çok yakıştırıyorum. (Detaylı tadım notları…)


Jameson Original

İrlanda viskisi denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri olan Jameson’ın standart ekspresyonu Jameson Original için tam bir yaz viskisi diyebiliriz. Yumuşak ve tatlı karakteri ile sıcak yaz günleri için uygun bir viski olabilir.

Jameson Original’a buz koymanızı tavsiye etmem, zira fazlasıyla yumuşak olduğu için buz koyduğunuz takdirde viskiden daha çok su içiyor gibi hissedebilirsiniz… (Detaylı tadım notları)


Teeling Single Grain

%95 mısır – %5 Malt arpa içeriğine sahip Teeling Single Grain, oldukça yumuşak karakterli tatlı bir ekspresyon. Kaliforniya kırmızı şarap fıçılarında olgunlaşmış olmasının verdiği zengin bir aromaya sahip Teeling Single Grain, yazın sek ya da hafif serin içim için ideal bir viski. (Detaylı tadım notları)


Bulleit Rye

Bulleit Rye, benim buzla en çok yakıştırdığım viskilerin başında geliyor. Tatlı ve yoğun baharat aromalar, buzlu ya da hafif serin bir bardakta gerçekten müthiş dengeleniyor. (Detaylı tadım notları)

Leave a Reply

Your email address will not be published.