The 2022-release of Benromach 40 Year Old has been matured in sherry casks and bottled at 57.6% abv. I had the opportunity to taste this amazing bottle for the first time at the Whisky Show London 2022, and moment I’ve tasted it there were no doubts that it would become one of the bests of 2022. A very complex, well-balanced and elegant whisky.

Benromach 40 Year Old 2022 Release (Scotch Single Malt, 57.6% abv)

Nose: With the first smell, dried fruit notes such as dried figs, raisins and dried apricots are evident. Followed by caramel, tobacco, cinnamon, old furniture and oak. Light banana, black fruit and coffee. Smells like an aged rum and refined Cognac. Complex and balanced.

Palate: Dry fruits, cherries, caramel, cinnamon and walnut flavors are followed by black pepper, chocolate, leather and tobacco. Full-bodied, punchy, yet elegant.

Finish: A very long, slightly dry finish with tobacco, black fruits and dark chocolate flavors.

Comment: Benromach 40 2022 Release was a whisky that I knew would be one of the best of 2022 the moment I tasted it. It was also one of the most surprising whiskies for me this year. Let me briefly share the most important reason why I found it surprising.

Whenever I taste a whisky that has matured for 25 years or more, I usually find it unbalanced and weak in palate. Because, as a result of long maturation, we see that the distillery character stays behind the cask character, that is, it loses its vitality in a way. In Benromach 40 2022 Release, on the other hand, we see a highly balanced and magnificently rich whisky that still preserves its lively character despite its long maturation period of 40 years. Truly an amazing whisky…

02102022

(Price at the time of tasting: £2,000)


Benromach 40 Year Old 2022 Release, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Benromach damıtımevinin 40 yıl şeri fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra 57.6% dereceyle şişelediği ekspresyonu. İlk kez Whisky Show London 2022’de tatma fırsatı yakaladığım bu şişe kendine “2022’nin En İyi Viskileri listesinde” hemen yer bulmuş oldukça kompleks, çok dengeli ve elegant bir viski.

Burun: İlk koklamayla birlikte kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuru meyve notları belirgin. Bu kokuları karamel, tütün, tarçın, eski mobilya ve meşe takip ediyor. Hafif muz, siyah meyve ve kahve. Yıllanmış rum ve Cognac çağrışımları yapan bir burun. Kompleks ve dengeli.

Damak: Kuru meyve, siyah meyve, karamel, tarçın ve ceviz tatlarına karabiber, çikolata, deri ve tütün aromaları takip ediyor. Oldukça dolgun ve damağı sıvayan bir yapıda.

Bitiş: Tütün, siyah meyve ve bitter çikolata tatları ile oldukça uzun, hafif kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Benromach 40 2022 Release, tattığım anda 2022’nin en iyilerinden biri olacağını anladığım bir viskiydi ve bu yılın benim için en şaşırtıcı viskilerinden biri oldu diyebilirim. Şaşırtıcı olmasının en önemli nedenini ise kısaca paylaşayım. Her ne kadar yaşlı viskilerin daha iyi olduğuna dair genel yanlış bir algı olsa da bu durum benim için tam tersidir.

Ne zaman 25 yıl veya daha uzun süreli olgunlaşma görmüş bir viski tatsam genelde o viskiyi dengesiz ve zayıf bulurum. Çünkü uzun olgunlaşma sonucu genelde olan şey damıtımevi karakterinin fıçı karakterinin gerisinde kaldığını yani bir nevi canlılığını kaybettiğini görürüz. Benromach 40 2022 Release’de ise 40 yıllık uzun olgunlaşma süresine rağmen hala canlı karakterini korumuş, oldukça dengeli ve muhteşem zenginlikte bir viski görüyoruz.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Whisky Show London 2022 Notlarım…

Benromach 40 Year Old 2022 Release
Burun/Nose96%
Damak/Palate95%
Bitiş/Finish95%
95%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.