Benromach 40 Year Old 2022 Release, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Benromach damıtımevinin 40 yıl şeri fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra 57.6% dereceyle şişelediği ekspresyonu. İlk kez Whisky Show London 2022’de tatma fırsatı yakaladığım bu şişe kendine “2022’nin En İyi Viskileri listesinde” hemen yer bulmuş oldukça kompleks, çok dengeli ve elegant bir viski.

Benromach 40 Year Old 2022 Release (Scotch Single Malt, 57.6% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuru meyve notları belirgin. Bu kokuları karamel, tütün, tarçın, eski mobilya ve meşe takip ediyor. Hafif muz, siyah meyve ve kahve. Yıllanmış rum ve Cognac çağrışımları yapan bir burun. Kompleks ve dengeli.

Damak: Kuru meyve, siyah meyve, karamel, tarçın ve ceviz tatlarına karabiber, çikolata, deri ve tütün aromaları takip ediyor. Oldukça dolgun ve damağı sıvayan bir yapıda.

Bitiş: Tütün, siyah meyve ve bitter çikolata tatları ile oldukça uzun, hafif kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Benromach 40 2022 Release, tattığım anda 2022’nin en iyilerinden biri olacağını anladığım bir viskiydi ve bu yılın benim için en şaşırtıcı viskilerinden biri oldu diyebilirim. Şaşırtıcı olmasının en önemli nedenini ise kısaca paylaşayım. Her ne kadar yaşlı viskilerin daha iyi olduğuna dair genel yanlış bir algı olsa da bu durum benim için tam tersidir.

Ne zaman 25 yıl veya daha uzun süreli olgunlaşma görmüş bir viski tatsam genelde o viskiyi dengesiz ve zayıf bulurum. Çünkü uzun olgunlaşma sonucu genelde olan şey damıtımevi karakterinin fıçı karakterinin gerisinde kaldığını yani bir nevi canlılığını kaybettiğini görürüz. Benromach 40 2022 Release’de ise 40 yıllık uzun olgunlaşma süresine rağmen hala canlı karakterini korumuş, oldukça dengeli ve muhteşem zenginlikte bir viski görüyoruz.

02102022

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £2,000)

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Whisky Show London 2022 Notlarım…

Benromach 40 Year Old 2022 Release
40 yıllık uzun olgunlaşma süresine rağmen hala canlı karakterini korumuş, oldukça dengeli ve muhteşem zenginlikte bir viski.
Burun96%
Damak95%
Bitiş95%
Genel94%
95%Genel Puan

Comment

Email adresiniz yayınlanmayacak.