2022 Edition of yearly released Distillers Edition series. This Single Malt from Lagavulin distillery initially aged in refill American and European Oak casks before finished in Pedro Ximenez seasoned re-charred American Oak with heavily re-charred casks. Lagavulin Distillers Edition 2022 bottled at 43% abv level with no age statement.

Lagavulin Distillers Edition 2022 (Single Malt Scotch, 43%)

Nose: Starts sweet with raisin, red berries, dried fruits, caramel, dark honey with familiar smoky and salty notes. Sherry cask character is quite apparent. Quite soft with syrupy feeling.

Palate: Similar with the nose sweetness comes first with dark chocolate, caramel and dried fruits. Followed by smoke, roasted coffee beans, leather and hints of coastal aromas. Slightly medicinal and peppery too. Quite easy to sip with soft texture.

Finish: Medium long finish with smoke and medicinal aromas with charred oak and dried fruits.

A very enjoyable dram from Lagavulin distillery. Compared to previous editions, I found it a little sweeter and softer. It would be ideal for peat-sherry lovers.

Price at the time of tasting: £89.99 – Available from Malts.com


Lagavulin Distillers Edition 2022, Diageo’nun her sene piyasaya sürdüğü Distillers Edition serisinin 2022 şişelemesi. Tekrar dolum Amerikan ve Avrupa meşesinde olgunlaştıktan sonra içlerinde daha önce Pedro Ximenez şeri şarabı bekletilmiş yoğun kavrulmuş Amerikan meşe fıçılarda bitiş verilen ekspresyon, 43% dereceyle yıl ibaresiz olarak şişeleniyor.

Burun: Kuru üzüm, dut, kuru meyve, karamel ve bal ile Lagavulin’in alışık olduğumuz isli ve iyotlu notalarıyla tatlı ve isli bir başlangıç. Şeri karakteri belirgin. Oldukça yumuşak ve şurupsu dolgun bir yapıda.

Damak: Burunda olduğu gibi tatlı başlıyor. Bitter çikolata, karamel ve kuru meyve aromalarına is, kavruk kahve çekirdekleri, deri ve deniz karakteri eşlik ediyor. Hafif ilaçsı ve biberli aromalar da almak mümkün. Yumuşak içimli.

Bitiş: İsli ve ilaçsı nüansların belirgin olduğu kuru meyve ve kavruk meşe aromaları ile orta uzunlukta bir bitiş.

Lagavulin Distillers Edition 2022, aynı serinin önceki şişelerine kıyasla biraz daha tatlı ve yumuşak karakterde bir ekspresyon olmuş. İs ve şeri birlikteliğini seven Lagavulin tutkunları için ideal bir seçim olur.

20062023

Lagavulin Distillers Edition 2022
Burun/Nose85%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish84%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.